Kā pirkt mežus Latvijā?

Tie sastāda izteiktu procentuālo daļu no Latvijas sauszemes. Latvija ārzemju viesiem kā arī mums pašiem, vienmēr asociējas ar skaistu dabu, zilām upēm un, protams, ezeriem, jūras tuvumu. Ir dažādi faktori, kuri ietekmē mežu un cirsmu pirkšanas un arī pārdošanas darījuma norisi un apmēru, tāpēc savu pieredzi nevajadzētu balstīt uz citu piemēra. Latvijā ir aktīvs mežu likums, kurš dažos punktos arī nosaka un sniedz ieskatu mežu un cirsmu pārdošanas procesā. Bet kas tad īsti jāzina, ja gribat pārdot mežu?

 

Kas pierāda meža cenu?

Viens no galvenajiem vērtību noteicošajiem aspektiem ir rentablitāte un koklaukums. Šis faktors ir ļoti svarīgs ne vien tad, ja grasāties pārdot mežus valstij, bet arī privātpersonām. Ja pārdodat cirsmu, svarīga būs koku kubatūra kā arī kāda tipa mežā tā atrodas. Ja mežu grasāties pārdot valstij, tad cena tiks noteikta balstoties arī uz to,cik tālu pārdodamais zemes gabals atrodas no citiem valstij piederošiem mežiem. Meža cenas obligāti ietekmēs arī ceļu tuvums tam, paša meža atrašanās vieta, grāvju stāvoklis, mežaudze un zemes auglība. Mežu vērtību par hektāru ietekmē arī pircēju skaits. Jo lielāks pircēju skaits, jo lielāka iespēja saņemt augstāku cenu piedāvājumu.

 

Kā pārdot cirsmu?

To pārdošana notiek katru dienu. Cirsmas cenas noteikšanā, loma noteikti ir arī tam, vai tai seko jaunaudze, kāds ir mežu tips, atrašanās vieta un arī tamlīdzīgi. Cirsmas pirms pārdošanas noteikti ir vajadzīgs izdastot, kas nozīmē koka mērīšanu augstumā un caurmērā, lai noteiktu kubatūru kubikmetros dzīvē, nevis dokumentos minēto. Cirsmu pirkšana noteikti ir populārs darījumu tips, jo kokapstrāde tomēr ir viena no mūsu valsts galvenajām eksporta precēm.

 

Mežu cena par hektāru.

Noteicošā mežu vērtība būs tas, kādi koki aug mežā kā arī kur tas atrodas. Mežu cena veidojas kombinējot visus rādītājus un tā var sasniegt pat 8 tūkstošus eiro par hektāru. Skuju koku meži ir visvērtīgākie, taču, mazākā vērtība noteikti ir jūras tuvumā esošajiem mežiem un cirsmām. Mežu vērtēšana var tikt uzticēta gan valsts uzņēmumu darbiniekiem, gan arī privātiem biznesmeņiem, kas to dara ikdienā. Mežu cenas mūsu valstī bieži tiek noteiktas balstoties uz Valsts Mežu Dienesta balstītiem izcenojumiem.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *