Kontaktlēcas un arī to nozīme mūsu ikdienā

Uz šodienu kontaktlēcas tomēr ir tāda tipa produkts, ar kuru jau nemaz nevar izbrīnīt. Kontaktlēcas ir palikušas jau par katras dienas sastāvdaļu bez kuras mēs nevaram apjaust mūsu dzīvi. Kā tad parādījās kontaktlēcas? Vai spējat iedomāties, taču pats pirmais, kas tad pieskarās šai tēmai, ir slavenais Leonardo da Vinči. Šis notikums jau ir aprakstīts grāmatā Acu kods un datēts ar 1508.gadu. Konkrēti Leonardo radīja mūsdienu lēcas plānu. Taču izcelt, ka tieši viņš ir lēcas izgudrotājs nemaz nevar. Taču to attiecināt uz sekotājiem var, piem., nevar aizmirst franču filozofu, fiziķi Dekartu. 1632.gadā Dekarts uz acīm uzlika stikla trauku, kurš bija pilns ar ūdeni, jo tieši tā Da Vinči skaidroja lēcas darbību. Bet diemžēl valkāt šīs kontaktlēcas acīm nemaz nebija iespējams.
Pēc vēl 200 gadiem fiziķis un astronoms Dž.Heršels arī pievērsās pie kontaktlēcām. Viņš bija tas, kas savos rakstos aprakstīja, kā īsti izskatās īstas un protams, arī korektās lēcas acīm.
Kas tieši radīja pašas pirmās stikla lēcas? Vācu stikla pūtējs Mullers, tas notika 1888.gadā un atstāja nozīmīgu pēdu oftalmoloģijā. Viņa galvenā ideja nemaz nebija sataisīt lēcas. Viņš vien centās izlīdzēt draugam saredzēt apkārtējo pasauli košās krāsās.

Un, protams, šobrīd, pateicoties visiem minētajiem zinātniekiem, mēs varam izmest neērtās brilles acīm un nopirkt priekš sevis acu lēcas internetā vai arī parastajā optikas salonā. Nav noliedzams, ka, jau var nēsāt brilles, taču gadās situācijas, kur ērtāk būs konkrēti lēcas acīm. Kā īsti atrast šī veida produktu?

Kontaktlēcas un to izlases kritēriji

Pirmais, kam tad pievērst īpašu vērību, kad tiek izvēlētas kontaktlēcas, ir un būs tas, vai tās ir mīkstas, vai cietas. Cietās kontaktlēcas ļoti pilnveidojās. No sākuma viņas bija no stikla, pēc tam jau no organiska stikla, plastmasas un noklāja visu virsmu acij. Pats pēdējais attīstības posms bija izgatavošana no īpaša materiāla – silikona akrilāta. Galvenās cieto lēcu īpašības būs minimāls attēla izkropļojums (materiāls labāk notur to formu), bojājumu izturība, materiāls ir mazāk pakļauts netīrumiem, vajadzība mitrināt lēcas jau ir mazāka, jo tās ir bez ūdens un neizžūst ilgi valkājot, kārtīgi kopjot, izmantošanas termiņš pārsniedz to, kas ir mīkstām lēcām. Mīkstās lēcas jau ir izgatavotas no speciāla elastīga materiāla – silikona hidrogēla vai hidrogēla. Pēc maiņas nepieciešamības ir 1 dienas kontaktlēcas (vienreizējās lietošanas), vienas nedēļas vai arī divu nedēļu lēcas, plānotā nomaiņa, kas jāmaina ik pēc viena līdz trīs mēnešiem un tradicionālās, kuras tiek mainītas ik pēc 6 mēnešiem. Bez šaubām, ikvienas lēcas cena ir atkarīga ne vienīgi no tā kāds materiāls izmantots, bet arī no nēsāšanas ilguma. Turklāt ir vēl krāsainās lēcas acīm, kuras var pilnībā izmainīt ārējo izskatu. Kontaktlēcas internetā protams ir pieejamas milzīgā dažādībā un arī speciālisti Jums var nodrošināt izsmelošas atbildes to izvēlē. Nenoliedzami, nozīmīgi, lai lēcas cena nav sevišķi maza, tā kā kvalitātei šeit būs liela loma un vislabāk atlasīt drošu ražotāju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *