Smiltsērkšķi – dabas lielā dāvana, kura padara labāku veselību

Īss krūms ar koši oranžiem augļiem, tie ir smiltsērkšķi. Šī auga parādīšanās zeme bija Mongolija, Ķīna un Krievija. Savukārt, šobrīd smiltsērkšķi jau ir izplatīti jebkurā pasaules malā. Smiltsērkšķi nav diezgan prasīgi. Interesants apstāklis, ka smiltsērkšķu audzēšana var būt realizēta kā smilšainās augsnēs vai oļos, tā arī ūdens krastos. Smiltsērkšķu augi labi izaug arī pat kalnainās vietās, piemēram, vairāk nekā 2000 metru augstuma virs pašas jūras līmeņa. Tādēļ, ka tas ir ērkšķains krūms, šo augu audzē kā dzīvžogus, gan arī gravu un nogāžu stiprināšanai(vairāk skatīt te – Amberfarm). Vēl arī smiltsērkšķu ogas tiek aktīvi izmantotas tradicionālajā ārstniecībā un kulinārijā, viņas ir saņēmušas tik ļoti lielu cilvēku mīlestību ar savu bagātīgo sastāvu un īpatnējo specifisko garšas sajūtu.

Sastāvdaļas un arī produkta iezīmes

Pašas smiltsērkšķu ogas tiek iedalītas piemēram, kā vitamīnu saturošais produkts. Tās satur provitamīnus A( līdz pat 10,9 mg%) un vēl vitamīnus (B1, B2, B3, B6, C, E, K utt.). Ogas satur pat no 3 līdz 6% cukura (fruktoze va glikoze), organiskās skābes (līdz 2,5%) – ābolu un vīnskābi utt., Dzeltenās krāsvielas kvercetīnu, miecvielas, taukaino eļļu, kura mīkstajā daļā jau ir deviņi procenti, bet seklās pat veseli divpadsmit procenti.
Auga lapās un arī mizā tika uziets 0,4% apmērā alkaloīds hipofēns, askorbīnskābe un pat līdz 10 dažādiem tanīniem, bet auga mizā – līdz trīs procentiem dažāda sastāva taukainas eļļas.
Smiltsērkšķu ogas uzkrāj taukvielu, kas sastāv no triacilglicerīniem ar piesātinātām un nepiesātinātām taukskābēm, pie tam starp tām dominē mononepiesātinātās skābes; pektīns, organiskās skābes, miecvielas, flavonoīdi, nikotīna skābe un folija skābe, makro un mikro elementi (Br, Fe, Zinc, Cu, Mn, K, Ca), cukuri, kā arī citi augu izcelsmes antibiotiku veidi.
Pati smiltsērkšķu eļļa no augļa mīkstuma tad ir koši oranžā krāsā, bet no sēklām – dzeltens, turklāt to sastāvs nedaudz ir atšķirīgs viens no otra. Ogu mīkstuma eļļa satur līdz pat 0,35% karotīna un vēl karotinoīdus, tiamīnu, salīdzinoši milzīgu skaitu tokoferola – 0,165%, un vēl ievērojamu daudzuma vitamīna F, kas tad regulē ādas vielmaiņu.

Vai pastāv jebkādas smiltsērkšķu receptes vai cita veida rekomendācijas, kādā veidā pielieto doto augli?

Tautas medicīnā smiltsērkšķi tiek pielietoti zarnu stiprināšanā, tā kā tie labi ietekmē gan zarnu, gan kuņģa stāvokli. Smiltsērkšķu stādi jau ir lielisks dezinfekcijas, kā arī rētu dzīšanas līdzeklis. Smiltsērkšķim jau ir lieliskas reģenerējošas īpašības, tāpēc to bieži lieto dažāda smaguma apdegumiem, kā arī cita veida ādas slimībām – vecuma plankumi, grumbas, rētas.
Pati smiltsērkšķu sula un arī gatavas smiltsērkšķu ogas uzlabo vielmaiņu un arī var tikt pielietotas neskaitāmām gremošanas sistēmas patoloģijām, pie tam sulas cena nebūs ir augsta kā varētu šķist. Protams, ir vēl realizējama arī smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos.
Smiltsērkšķu augi var tikt daudz izmantoti ēdiena pagatavošanā: jau tiek pagatvotas eļļas, sulas, kompoti, želeja, ievārījums, marmelāde utt. Bez tam smiltsērkšķu eļļa kuņģim būs diezgan laba lieta.
Ilgstošai izmantošanai pašas smiltsērkšķu ogas vai, piemēram, berzē ar cukuru, un arī saldē (visi vitamīni tajā saglabājas līdz gadam), tādējādi smiltsērkšķi ziemai tiek gatavoti. Šos augļus droši var arī izžāvēt.
Šobrīd eksistē neskaitāmi produkti un dažādas receptes, kā var lietot smiltsērkšķus mājas apstākļos, kā arī veselībai pieejama smiltsērkšķu eļļa kapsulās, ko var lietot labāk konsultējoties ar ārstu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *